Ochrona pracy w rolnictwie indywidualnym – działania prewencyjno-promocyjne ukierunkowane na poprawę dobrostanu fizycznego i psychicznego w miejscu pracy i zamieszkania
Celem narady było pozyskanie i utrwalenie wiedzy, a także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie poprawy dobrostanu fizycznego i psychicznego człowieka w miejscu pracy i zamieszkania, jakim jest indywidualne gospodarstwo rolne.
W trakcie narady uczestnicy dyskutowali o możliwych kierunkach rozwoju działań prewencyjno-promocyjnych PIP na rzecz rolnictwa indywidualnego, z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń koordynatorów Państwowej Inspekcji Pracy z rejonu całej Polski.
Uczestnicy spotkania zapoznani zostali z informacjami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na temat programów dofinansowania i wsparcia działalności rolniczej w kontekście uzależnienia dopłaty od spełnienia określonych wymogów bhp. Uzyskali również odpowiedzi na pytania czy programy ARiMR uwzględniają inwestycje na rzecz bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
Część narady dotyczyła ochrony przeciwpożarowej na terenie gospodarstwa rolnego. Wiedza przedstawiciela PSP, przekazana inspektorom pracy, posłuży im w późniejszej działalności doradczej i wizytacyjnej do przekazania najistotniejszych informacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, zarówno w gospodarstwie rolnym, jak i w trakcie prac polowych i transportu rolniczego.
Dodatkowo uczestnicy zapoznali się z kompetencjami straży pożarnej dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku na terenie gospodarstwa rolnego, sposobie zawiadamiania straży pożarnej o zdarzeniu, czynnościach, jakie strażacy podejmują na miejscu oraz sygnałach, na które reagują.
Wizyta pracowników PIP w gospodarstwie rolnym Pana Pawła Barczewskiego, miała na celu zapoznanie się z działaniami podjętymi przez gospodarza na rzecz bezpieczeństwa pracy, m.in. dzięki wsparciu dostarczonemu ze strony specjalistów inspekcji pracy.
Dotyczyło to zarówno samej organizacji produkcji rolniczej (np. powstanie i rozwój gospodarstwa, inwestycje, wsparcie instytucji, dopłaty unijne itp.), jak też bezpieczeństwa wykonywania codziennych czynności, przy uwzględnieniu, że gospodarstwo jest również miejscem życia rodziny rolnika
Park maszynowy na terenie gospodarstwa rolnego wizytowanego przez PIP
(np. oddzielenie części mieszkalnej od produkcyjnej, porządek i ład, obsługa maszyn i urządzeń, magazynowanie i składowanie, bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci oraz miejsce odpoczynku, organizacja pracy - planowanie zadań, równowaga pomiędzy pracą i odpoczynkiem, sposoby na relaks, przeciwdziałanie stresowi itd.).
Park maszynowy na terenie gospodarstwa rolnego z garażami na pozostałe maszyny rolnicze
Park maszynowy na terenie gospodarstwa rolnego
Silos mogący pomieścić 1500 ton zboża ( na terenie wizytowanego gospodarstwa znajdują się dwa takie zbiorniki)
W trakcie wizytacji gospodarstwa rolnego TVP3 Wrocław zrealizowała reportaż ze spotkania pracowników PIP z rolnikiem indywidualnym, a redaktor Telewizji Polskiej S.A. Jadwiga Jarzębowicz przeprowadziła rozmowy z przedstawicielami inspekcji.
Wywiad z Wicedyrektorem Departamentu Prewencji i Promocji w GIP Panią Katarzyną Mietelską
Zaobserwowane w gospodarstwie dobre praktyki będą upowszechniane przez inspektorów PIP wśród innych właścicieli gospodarstwach rolnych, których w przyszłości odwiedzą. To z kolei przyczyni się do rozwoju powszedniej kultury bezpieczeństwa pracy w branży rolnej.
Reportaż ze spotkania ukazał się w Agro Faktach na antenie TVP3 Wrocław.
Tekst:
Katarzyna Mietelska
Marek Twardowski
Zdjęcia:
Karolina Nowak-Winiarska
Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem najnowszych informacji podaj swój e-mail
OŚRODEK SZKOLENIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY
im. Profesora Jana Rosnera
we Wrocławiu
ul. M. Kopernika 5
51-622 Wrocław
centrala: |
(71) 37 10 404 |
kancelaria: |
(71) 37 10 409 |
fax: |
(71) 37 10 402 |
e-mail: |
kancelaria@os.pip.gov.pl |
|