Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Poznaniu zorganizował w dniach 20-22 kwietnia 2022 r. szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z pozyskiwaniem drewna z użyciem ciężkiego sprzętu.
Szkolenie przeprowadzone zostało na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Lipka. W związku z tym uczestnicy szkolenia mogli skorzystać z możliwości udziału w zajęciach praktycznych.
Pierwszy dzień szkolenia przewidziany został dla wykładowców praktyków-leśników, którzy w trakcie zajęć teoretycznych omówili m. in. techniki i technologie maszynowego pozyskania drewna w warunkach polskich. Zaprezentowano budowę nowoczesnych maszyn w tym również maszyn wielooperacyjnych wykorzystywanych w zależności od warunków terenowych i stanu drzewostanu. Omówiono maszynowe pozyskanie drewna w drzewostanach silnie uszkodzonych przez wiatr. Przedstawione zostały również techniki ścinki drzew trudnych, nadłamanych, pękniętych, dziuplastych oraz sposoby obalania, złomów i wywrotów.
Zajęcia teoretyczne
W drugim dniu szkolenia Tomasz Gajdziński Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu przypomniał zakres przedmiotowy nakazu: wstrzymania prac, skierowania do innych prac pracowników lub innych osób, wstrzymania eksploatacji maszyn i urządzeń.
Po części teoretycznej uczestnicy wyjechali na zajęcia praktyczne na teren Nadleśnictwa Lipka, gdzie mieli możliwość zapoznania się z bezpiecznymi sposobami wykonywania prac przy użyciu sprzętu ciężkiego takiego jak Harwestery i Forwardery.
Uczestnicy szkolenia na terenie Nadleśnictwa Lipka
Harwester (maszyna ścinkowo-okrzesująco-przerzynająca)
Forwarder (ciągnik do nasiębiernej zrywki drewna)
Inspektorzy pracy uczestniczyli również w pokazach bezpiecznego usuwania wiatrołapów i wywrotów przy użyciu pilarki spalinowej w wykonaniu wykwalifikowanego instruktora.
Wspólna fotografia uczestników szkolenia
W trzecim dniu szkolenia koordynatorzy z poszczególnych okręgów zaprezentowali realizację tematu „Bezpieczeństwo w leśnictwie, Kontrole Zakładów Usług Leśnych, zagrożenia wypadkowe”; omówili casusy wypadków przy pracach leśnych oraz przedstawili analizę wypadkowości w leśnictwie za rok 2021.
W szkoleniu uczestniczyli Jarosław Leśniewski, Zastępca Głównego Inspektora Pracy oraz Jakub Chojnicki, Dyrektor Departamentu i Kontroli, Artur Sobota, Dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji, Paweł Ciemny, Okręgowy Inspektor Pracy z Poznania wraz z Zastępcą Tomaszem Gajdzińskim.
Opracowanie i zdjęcia:
Marek Twardowski
Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem najnowszych informacji podaj swój e-mail
OŚRODEK SZKOLENIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY
im. Profesora Jana Rosnera
we Wrocławiu
ul. M. Kopernika 5
51-622 Wrocław
centrala: |
(71) 37 10 404 |
kancelaria: |
(71) 37 10 409 |
fax: |
(71) 37 10 402 |
e-mail: |
kancelaria@os.pip.gov.pl |
|