STRONA GŁÓWNA  /
WYDARZENIA
/ Choć nauka w lesie, to nauka nie poszła w las.

Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Poznaniu zorganizował w dniach 20-22 kwietnia 2022 r. szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z pozyskiwaniem drewna z użyciem ciężkiego sprzętu.

Szkolenie przeprowadzone zostało na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Lipka. W związku z tym uczestnicy szkolenia mogli skorzystać z możliwości udziału w zajęciach praktycznych.


Pierwszy dzień szkolenia przewidziany został dla wykładowców praktyków-leśników, którzy w trakcie zajęć teoretycznych omówili m. in. techniki i technologie maszynowego pozyskania drewna w warunkach polskich. Zaprezentowano budowę nowoczesnych maszyn w tym również maszyn wielooperacyjnych wykorzystywanych w zależności od warunków terenowych i stanu drzewostanu. Omówiono maszynowe pozyskanie drewna w drzewostanach silnie uszkodzonych przez wiatr. Przedstawione zostały również techniki ścinki drzew trudnych, nadłamanych, pękniętych, dziuplastych oraz sposoby obalania,  złomów i wywrotów.

 

 Zajęcia teoretyczne

 

 

 

 W drugim dniu szkolenia Tomasz Gajdziński Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu przypomniał zakres przedmiotowy nakazu: wstrzymania prac, skierowania do innych prac pracowników lub innych osób, wstrzymania eksploatacji maszyn i urządzeń.


Po części teoretycznej uczestnicy wyjechali na zajęcia praktyczne na teren Nadleśnictwa Lipka, gdzie mieli możliwość zapoznania się z bezpiecznymi sposobami wykonywania prac przy użyciu sprzętu ciężkiego takiego jak Harwestery i Forwardery.

 

Uczestnicy szkolenia na terenie Nadleśnictwa Lipka

 

 

Harwester (maszyna ścinkowo-okrzesująco-przerzynająca)

 

Forwarder (ciągnik do nasiębiernej zrywki drewna)

 

Inspektorzy pracy uczestniczyli również w pokazach bezpiecznego usuwania wiatrołapów i wywrotów przy użyciu pilarki spalinowej w wykonaniu wykwalifikowanego instruktora.

 

 

 

Wspólna fotografia uczestników szkolenia

 

W trzecim dniu szkolenia koordynatorzy z poszczególnych okręgów zaprezentowali realizację tematu „Bezpieczeństwo w leśnictwie, Kontrole Zakładów Usług Leśnych, zagrożenia wypadkowe”; omówili casusy wypadków przy pracach leśnych oraz przedstawili analizę wypadkowości w leśnictwie za rok 2021.

 

 

W szkoleniu uczestniczyli Jarosław Leśniewski, Zastępca Głównego Inspektora Pracy oraz Jakub Chojnicki, Dyrektor Departamentu i Kontroli,  Artur Sobota, Dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji,  Paweł Ciemny, Okręgowy Inspektor Pracy z Poznania wraz z Zastępcą Tomaszem Gajdzińskim.

 

Opracowanie i zdjęcia:
Marek Twardowski

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem najnowszych informacji podaj swój e-mail

OŚRODEK SZKOLENIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY
im. Profesora Jana Rosnera
we Wrocławiu

ul. M. Kopernika 5
51-622 Wrocław

 

centrala:

 (71) 37 10 404

kancelaria:

 (71) 37 10 409

fax:

 (71) 37 10 402

e-mail:

 kancelaria@os.pip.gov.pl

 

 

Mapa dojazdu
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.ospip.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ