STRONA GŁÓWNA  /
WYDARZENIA
„BHP przy pracach związanych z pozyskiwaniem i zrywką drewna”

Szkolenie doskonalące „BHP przy pracach związanych z pozyskiwaniem i zrywką drewna”

Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu w dniach 01 do 03 września 2021 r przeprowadził szkolenie doskonalące – wynikające z zatwierdzonego Planu Szkoleń Centralnych PIP, pn. ”BHP przy pracach związanych z pozyskaniem i zrywką drewna”. Zatwierdzony przez Dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli program szkolenia obejmował zagadnienia związane z prezentacją nowych zasad użytkowania lasów, zagrożeń występujących w lasach, urządzeń poddozorowych stosowanych w leśnictwie oraz obowiązków pracodawcy/przedsiębiorcy w zakresie zapewnienia nadzoru nad pracownikami. W trakcie szkolenia omówiono realizację kontroli Zakładów Usług Leśnych oraz przedstawiono działania Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie prewencji i promocji skierowane do tej grupy przedsiębiorców.

W ramach 3 dniowego szkolenia doskonalącego, Ośrodek Szkolenia PIP we Wrocławiu, 2 września zorganizował dla uczestniczących w szkoleniu inspektorów pracy zajmujących się branżą leśną,  wyjazd na targi leśno-drzewne EKO-LAS w Mostkach k. Świebodzina.

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS to jedyne Targi branży leśnej w Polsce, które zostały zoorganizowane na ponad 30 ha terenu leśnego, gdzie zgromadziło się ponad  100 wystawców, w tym liderzy branży, jak: Kopa Kamiński, Arcon Polska, CDN Ergo, ForTech Serwis, Forex Polska, Fao Far, Waryński, Serafin, Utech, xGiełda, Grube czy OTL Jarocin, który m.in. zaprezentował pierwszy seryjnie produkowany polski forvarder.

Po prawie 3-letniej przerwie można było ponownie w Mostkach podziwiać wszystko, co związane jest z lasem, leśną produkcją i ekologią w tym:  narzędzia, maszyny, urządzenia do pozyskiwania, zrywki i transportu drewna, środki ochrony lasu, pojazdy i środki łączności, odzież ochronną, instrumenty pomiarowe, maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego i tartacznego, a także wyroby z drewna.

Targi EKO-LAS są okazją do poznania wielu  maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie produkcji leśnej od przygotowania gleby pod zalesienie lub odnowienie, poprzez pielęgnację upraw i drzewostanów, aż po prace zrębowo-zrywkowe i uprzątanie powierzchni pozrębowych, a także  zapoznania się z aktualnymi trendami oraz nowoczesnymi technologiami w leśnictwie.

Poza ekspozycją sprzętu leśnego na terenie targów, w lesie odbywały się liczne pokazy profesjonalnych maszyn leśnych przy pracy w drzewostanach lub na powierzchniach pozrębowych oraz  nowości wprowadzanych na rynek oraz pokazy ratownictwa przedmedycznego.

Targi  leśne to jedyna szansa na obejrzenia wielu modeli harvesterów i forvarderów przeznaczonych do pracy w drzewostanach młodszych i starszych w trudnych warunkach terenowych, dla których tereny podmokłe lub tereny o dużym nachyleniu nie stanowią żadnej przeszkody. Maszyny te zapewniają wysoką wydajność, elastyczność i ekonomię w pracy w różnych warunkach leśnych, a kabiny, które są klimatyzowane, obrotowe i poziomowane zapewniają bezpieczeństwo i komfort pracy operatora na najwyższym poziomie.

 

Harvestery wyposażone w głowice harvesterowe to maszyny przeznaczone do ścinki, obalania i okrzesywania drzew oraz przerzynki i wyrobu żądanych sortymentów, natomiast forvardery to maszyny przeznaczone do zrywki i transportu drewna. Harvardery zaś są maszynami, które łączą jednocześnie funkcje harvesterów i forvarderów w jednym urządzeniu.

Obecność na targach leśnych pozwoliła inspektorom pracy zobaczyć jeden z silniejszych harvesterów praktycznie nie spotykany w polskich lasach tj. Harvester  Eco Log 580E z doskonałą widocznością z kabiny operatora, z silnikiem Volvo Penta D8, charakteryzującym się wysokimi osiągami (286 KM, 1250 Nm) i co najważniejsze - niskim spalaniem. Ważną cechą tej  maszyny jest zawieszenie wahadłowe, które  kompensuje nierówności i pochylenia terenu, umożliwia przechył maszyny na prawą lub lewą stronę, do przodu i do tyłu, co znakomicie zwiększa stabilność i pozwala na jazdę praktycznie w każdych warunkach terenowych. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoliło tej maszynie osiągnąć płynnie regulowany prześwit w zakresie od 14 do aż 119 cm niespotykany dotychczas w podobnych maszynach innych producentów.

Ciekawostką technologiczną na targach były m.in.

  • maszyny z piłą  na wysięgniku z włókiem szklanych przeznaczone do pracy przy liniach energetycznych  do obcinania gałęzi drzew na wysokości do 23 m, ścinania drzew o niewielkiej średnicy (np. drobnych drzew przydrożnych) oraz do koszenia wierzchołków i boków przydrożnych krzewów celem uzyskania żywopłotów.
  • bioharvestery, które spełniają funkcję rozdrabniacza drewna, gałęzi, nalotów, zakrzaczeń, drzew stojących z jednoczesnym odzyskiwaniem rozdrabnianej biomasy. Powstała w procesie rozdrabniania biomasa nie pozostaje na gruncie, lecz jest odzyskiwana przez wyrzut zewnętrzny na przyczepę lub składowisko.

W Mostkach po raz pierwszy publicznie wzbił się w powietrze dron polskiej produkcji, który może zastąpić w pracy kilkunastu leśników. Ponadto wystawcy prezentowali symulatory, dzięki którym szkolenie pracowników leśnych jest bezpieczniejsze. Jeden z symulatorów stanowił  kopię kabiny forvardera, czyli maszyny ścinającej i transportującej drewno.

W hali targowej odbywały się liczne warsztaty i panele dyskusyjne organizowane przez Lasy Państwowe, Polskie Forum Klimatyczne czy Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu.

Ponadto w ramach działalności prewencyjnej realizowanej przez Inspekcję Pracy jednym z wystawców na targach leśnych byli przedstawiciele OIP Zielona Góra, którzy udzielali zainteresowanym uczestnikom targów porad technicznych i prawnych oraz promowali szereg publikacji opracowanych przez Państwową Inspekcję Pracy dotyczących branży leśnej i drzewnej.

 

Tekst :

Teresa Domżalska

Marek Twardowski,

Fotografie : Rajmund Zwadło

 

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem najnowszych informacji podaj swój e-mail

OŚRODEK SZKOLENIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY
im. Profesora Jana Rosnera
we Wrocławiu

ul. M. Kopernika 5
51-622 Wrocław

 

centrala:

 (71) 37 10 404

kancelaria:

 (71) 37 10 409

fax:

 (71) 37 10 402

e-mail:

 kancelaria@os.pip.gov.pl

 

 

Mapa dojazdu
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.ospip.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ