STRONA GŁÓWNA  /
WYDARZENIA
Mobbing i dyskryminacja w miejscu pracy

Mobbing i dyskryminacja w miejscu pracy - seminarium dla kadry kierowniczej jednostek Państwowej Straży Pożarnej województwa dolnośląskiego

 

29 września 2022 roku w miejscowości Gierczyn (powiat lwówecki) odbyło się seminarium dla kadry kierowniczej jednostek Państwowej Straży Pożarnej województwa dolnośląskiego zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im. prof. J. Rosnera we Wrocławiu.

Zakres przedmiotowy seminarium obejmował zagadnienia związane z negatywnymi czynnikami psychospołecznymi miejsca pracy w postaci mobbingu, dyskryminacji czy sytuacji stresowych. W toku zajęć zaprezentowane zostały stanowiska judykatury i literatury w zakresie mobbingu, jako szczególnie negatywnego zagrożenia w miejscu pracy, a także przedstawiono rolę Państwowej Inspekcji Pracy w procesie przeciwdziałania temu zjawisku. Zwrócono uwagę na duże znaczenie profilaktyki w tej dziedzinie, w szczególności w zakresie funkcjonowania wewnątrzzakładowych procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych, działań szkoleniowych i diagnostycznych w kierunku wychwycenia i eliminacji takich zagrożeń.

 


Na wniosek Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu nadbrygadiera Marka Kamińskiego zajęcia przeprowadził pan Łukasz Paroń Kierownik Działu Szkoleń Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im. Profesora Jana Rosnera we Wrocławiu. Przed rozpoczęciem wykładu przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu w ramach programu profilaktycznego „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy” przekazali uczestnikom tematyczne wydawnictwa PIP nawiązujące do tematyki prowadzonego seminarium.


 Zjawiska mobbingu i dyskryminacji w miejscu pracy są stresorami nie tylko dla pracowników nimi dotkniętych, ale również dla osób im najbliższych. Szczególnego podkreślenia wymagają skutki zdrowotne jakie wywołują zagrożenia tego rodzaju dla pracowników, w postaci zmian w zdrowiu fizycznym i psychicznym. Koncentrowanie się na tych zagadnieniach jest następstwem dokonujących się zmian w obszarze perspektywy postrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu pracy i identyfikowania tych zagrożeń jako naruszających wspomniane dziedziny.


 Instytucje Państwowej Inspekcji Pracy prowadzą różnorodne formy oddziaływania informacyjnego na rzecz podmiotów zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat zagrożeń bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym zagrożeń związanych z mobbingiem i dyskryminacją w miejscu pracy.

 

 

 

 

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem najnowszych informacji podaj swój e-mail

OŚRODEK SZKOLENIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY
im. Profesora Jana Rosnera
we Wrocławiu

ul. M. Kopernika 5
51-622 Wrocław

 

centrala:

 (71) 37 10 404

kancelaria:

 (71) 37 10 409

fax:

 (71) 37 10 402

e-mail:

 kancelaria@os.pip.gov.pl

 

 

Mapa dojazdu
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.ospip.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ