STRONA GŁÓWNA  /
WYDARZENIA
/  Konferencja "Choroby cywilizacyjne XXI wieku..."
Konferencja "Choroby Cywilizacyjne XXI wieku i ich wpływ na bezpieczeństwo pracy"

 

 

PODSUMOWANIE KONFERENCJI

 

O tym w jaki sposób doskonalić prozdrowotne warunki pracy i promować dobrą kondycję polskich przedsiębiorstw ze zdrowym zespołem pracowników, dyskutowali  10 listopada 2016 r. we wrocławskim Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy pracodawcy, społeczni inspektorzy pracy i członkowie stowarzyszeń służby bhp z małych i średnich zakładów.


Tematyka spotkania zainteresowała 138 uczestników  poszukujących  inspiracji, wiedzy oraz praktycznego ukierunkowania. Spora grupa z nich korzystała już z wcześniejszych propozycji Ośrodka jak np. czerwcowa Konferencja "Zdrowe miejsce pracy-dobre praktyki w eliminowaniu zagrożeń" i zachęcona ciekawą tematyką po raz kolejny zgłosiła swój akces do dyskusji w gronie sprawdzonych ekspertów.

 

Konferencję  otworzył  Janusz Krasoń, dyrektor Ośrodka Szkolenia PIP. Wspomniał z dumą o dorobku kadry szkoły w upowszechnianiu wiedzy oraz promowaniu najlepszych praktyk dla poprawy bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników, w tym o rezultatach eksperckich debat  pod nazwą Kuźnia Idei. Zapewnił, że również to spotkanie usatysfakcjonuje uczestników, a poruszana problematyka, choć trudna, będzie ciekawa i przydatna w ich pracy.

 

Otwarcie konferencji przez Janusza Krasonia

 

Rolę moderatora konferencji pełniła Iwona Bobrowska-Budny, menedżer, doradca, trener biznesu i wykładowca akademicki w aspektach zarządzania kapitałem ludzkim. Rozpoczynając, przedstawiła uczestnikom zamierzony cel oraz formułę panelowej prezentacji problematyki konferencji, połączonej z elementami dyskusji fachowców i dialogu z uczestnikami oraz przedstawiła grono ekspertów w poszczególnych obszarach poruszanych zagadnień.

 

Iwona Bobrowska-Budny, moderator konferencji

 

Prelegenci  przedstawili najnowsze wyniki badań wokół zagadnień związanych z zagrożeniami występującymi w środowisku pracy, zdefiniowali nowe, niebezpieczne zjawiska i skutki jakie rodzą. Pokazali też dobre praktyki stosowane w kraju i na świecie służące eliminacji zagrożeń psychospołecznych.

 

O europejskiej i krajowej strategii w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy realizowanej przez inspekcję pracy w obszarze prewencji i kontroli związanej z zagrożeniami psychospołecznymi mówiła Karolina Główczyńska-Woelke z Głównego Inspektoratu Pracy. W ramach kolejnego panelu dyskusyjnego omawiano niebezpieczne zjawiska w sferze zatrudnienia, takie jak; „Alkoholizm jako przyczyny wypadków przy pracy” - Karolina Główczyńska-Woelke,  stres i wypalenie zawodowe - Łukasz Paroń z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu  oraz profilaktykę zdrowia w zakresie eliminacji negatywnych zjawisk w zakładach pracy - dr Dorota Molek-Winiarska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

 

W drugiej części konferencji skupiono się nad praktyką sądową w sprawach dotyczących uzależnień (nałogów) pracownika i ich wpływie na realizację stosunku pracy. Panel ten poprowadziła sędzia Anna Garncarz z Sądu Rejonowego Wrocław Śródmieście, zaś dr n. med. Dorota Merecz-Kot, kierownik Zakładu Psychologii Pracy Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi omówiła  przyczyny i konsekwencje zaburzeń zdrowia psychicznego związane z pracą oraz profilaktykę i terapię w zwalczaniu zaburzeń psychicznych..

 

Prelegenci konferencji

 

Podsumowując konferencję moderator Iwona Bobrowska-Budny skierowała do wszystkich uczestników konferencji przesłanie: "Człowiek jest całością, na którą bardzo mocno wpływają czynniki zewnętrzne, bez względu na to, w jakim środowisku się znajduje. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomych relacji człowiek – człowiek i pochylanie się nad drugim człowiekiem także w miejscu pracy. Trzeba znać swoich ludzi w zespole pracowniczym, inwestować w świadomość pracowniczą, rozmowę, pomoc. Tym samym skuteczniej zadbamy o dobre samopoczucie, psychikę i zdrowie pracowników, co przełoży się nie tylko na dobrą atmosferę w pracy, ale również na jej efekty i unikanie negatywnych zjawisk".

 

Uczestnicy konferencji

 

Podczas przerwy, w konferencyjnych kuluarach dominowała ożywiona atmosfera wywołana poruszaną problematyką. Uczestnicy kontynuowali zainicjowane przez ekspertów dyskusje i okazywali zadowolenie z pozyskania nowej i często zaskakującej wiedzy, zaprezentowanej w ciekawym stylu.

 

Pozyskane przez kadrę Ośrodka opinie od uczestników obu tegorocznych konferencji, wskazują że istnieje duże zapotrzebowanie edukacyjne wśród ludzi bezpośrednio kreujących proces pracy i odpowiedzialnych za tworzenie bezpiecznego i zdrowego środowiska zawodowego. I w dzisiejszych czasach nie wynika ono głównie z nakazu i paragrafów, ale bardziej z chęci budowania nowej, lepszej jakości firm z efektywnym i zdrowym zespołem pracowników. Warto więc podsycać te chęci i upowszechniać oczekiwaną wiedzę – refleksja ta jest dla Małgorzaty Marszałek z Działu Kształcenia OS PIP, inicjatorki i kreatorki Kuźni Idei oraz konferencji dla partnerów społecznych wyzwaniem do dalszych poszukiwań ciekawych tematów i atrakcyjnych form kolejnych spotkań.

 

Treści wystąpień i prezentacji ekspertów udostępnione są w materiale konferencyjnym.

Zapraszamy także do zapoznania się z podsumowaniem konferencji przygotowanym przed Iwonę Bobrowską-Budny - moderatora konferencji.


opr. Aldona Matyjek

fot. Szymon Kaczor

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem najnowszych informacji podaj swój e-mail

OŚRODEK SZKOLENIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY
im. Profesora Jana Rosnera
we Wrocławiu

ul. M. Kopernika 5
51-622 Wrocław

 

centrala:

 (71) 37 10 404

kancelaria:

 (71) 37 10 409

fax:

 (71) 37 10 402

e-mail:

 kancelaria@os.pip.gov.pl

 

 

Mapa dojazdu
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.ospip.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ