STRONA GŁÓWNA  /
WYDARZENIA
PKP Energetyka - prace energetyczne na kolei

Szkolenie dla inspektorów pracy na poligonie energetycznym


Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Łodzi, zorganizował w dniach 1-3 czerwca 2022 r. szkolenie doskonalące dla inspektorów pracy pn. „PKP Energetyka - prace energetyczne na kolei”.

To kolejne szkolenie, które przeprowadzone zostało poza siedzibą Ośrodka, umożliwiając tym razem  uczestniczącym inspektorom pracy udział w specjalistycznych zajęciach teoretycznych i praktycznych na terenie poligonu szkoleniowego PKP Energetyki w miejscowości Słotwiny k/Koluszek.

 

 

Wysoko wyspecjalizowani szkoleniowcy – praktycy,  w pierwszym dniu zajęć przedstawili obowiązujące przepisy w zakresie budowy, utrzymania i eksploatacji sieci i urządzeń trakcyjnych stosowanych na sieciach kolejowych w Polsce.

 

 

Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo prac przy wszelkiego rodzaju pracach przy sieci trakcyjnej znajdującej się pod napięciem, procedurami wyłączania napięcia i zasadami dopuszczania do prac wykonawców prac budowlanych, oznakowania bezpiecznych stref pracy oraz rodzajem obowiązujących dokumentów związanych z pracami w pobliżu napięcia lub przy wyłączonym napięciu.

 

Przedstawiono wymagany przy pracach przy sieci trakcyjnej sprzęt ochrony, środki ochron indywidualnych oraz zasady przeprowadzania dla nich badań technicznych i prób sprawności. W części praktycznej, na wydzielonym „poligonie” z przygotowanym odcinkiem sekcji sieci trakcyjnej w poziomie parterowym zaprezentowano jej budowę oraz pokaz czynności przy odłączaniu i włączaniu odłączników.

 


 
Uczestnicy mieli możliwość wejścia na przygotowaną przez organizatora drezynę sieciową rozbudowaną, umożliwiającą demontaż sieci i jej rozwijanie na konstrukcjach wsporczych.

 

Zakres szkolenia objął kwestie umożliwiające dokonywanie przez inspektorów pracy kontroli bezpieczeństwa wykonywanych prac podczas realizacji robót budowlanych w infrastrukturze kolejowej  przez ich wykonawców z zapewnieniem wyłączenia napięcia w sieci trakcyjnej.
 

 

 

 


Uczestnikom zaprezentowano również, opracowany pod kątem szkoleń, system wirtualnej rzeczywistości VR obrazujący w czasie rzeczywistym wykonywanie różnych czynności związanych z eksploatacją sieci trakcyjnej,  jak na przykład – demontaż sieci górnej, odłącznie wyłączników, praca na podeście górnym pociągu sieciowego.
 

 

W programie szkolenia ujęte zostały również kwestie przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa wykonywania samych robót torowych przedstawione przez inspektora pracy z OIP Łódź, głównie w aspekcie ich przygotowania - plan BIOZ, szkolenia pracowników, wymagane kwalifikacje.
 


Szczegółowo omówiono zasady bezpieczeństwa w zakresie prac wykonywanych na wysokości z wykorzystaniem urządzeń do tego przeznaczonych, robót ziemnych z użyciem ciężkich maszyn budowlanych oraz zasad bezpiecznej organizacji prac przy budowie/przebudowie dużych obiektów infrastrukturalnych (mosty, wiadukty itp.).

 


W szkoleniu uczestniczyli Jarosław Leśniewski, Zastępca Głównego Inspektora Pracy oraz Jakub Chojnicki, Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli,  Artur Sobota, Dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji.


Opracowanie:
Dariusz Morel, Marek Twardowski
zdjęcia:
Marek Twardowski, Daniel Skrzynecki

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem najnowszych informacji podaj swój e-mail

OŚRODEK SZKOLENIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY
im. Profesora Jana Rosnera
we Wrocławiu

ul. M. Kopernika 5
51-622 Wrocław

 

centrala:

 (71) 37 10 404

kancelaria:

 (71) 37 10 409

fax:

 (71) 37 10 402

e-mail:

 kancelaria@os.pip.gov.pl

 

 

Mapa dojazdu
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.ospip.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ